History Photos

Posted by admin | | Monday 1 December 2008 10:14 pm

History

Team Photos – 1883-2013

Below are a collection of club and team photos of Balgownie Rangers Football Club and Representative teams featuring Balgownie Rangers. If you have any team photos that are not listed on this site can you please contact us so that we can arrange to get a copy. If any of the names are wrong or incomplete, feel free to email us the corrections.

A special thanks goes out to the Balgownie Public School Museum (Open 1st Sunday of every month) and Vince Ward for providing the B&W photos.

 

BRFC First Grade 2013

BRFC 2013 First Grade

BRFC Reserve Grade 2013

BRFC 2013 Reserve Grade

BRFC Youth Grade 2013

BRFC 2013 Youth Grade

BRFC Womens 2013 – League Champions

BRFC Womens 2013 League Champions

BRFC Womens 2012

First Grade 2012

 

 

Reserve Grade 2012


Youth Grade 2012

First Grade 2011


Reserve Grade 2011


Youth Grade 2011


Youth Grade Grand Final Winners 2011


First Grade 2010

A Gynes, G Smede, M Clark, C Todd, J Winner, R Metcalf, B Riordan, S Oliver, W Renshaw, S Buckley, A Costabile,
G Dorrian, J North, A Davis, D Masters, J Faulks, D Schmid.

Division One 2010

A Gynes, B Wilson, R Astone, R Appleby, D Schmid, M Luskan, B Christiansen, A Appleby, D Lewis, J Zakara, M Gatwood,
P Neira, T Faulks, D Vlietstra, B Zentrich, P Lukin, D DeGori.

Women’s Team 2010


Youth Grade 2010

A Gynes, A Milne, K McDonald, C Dunning, D Vardareff, C Apolloni, L McDonald, L Buckley
J Morgan, J Townsend, J Buckley, D Simpson, R Trevor, D Massi.

First Grade 2009

BRFC2009First

Glen Smede, Matthew Clark,  Chris Todd, Jeremy Winner, Dale Masters, Jeff North
Pablo Neira, Aaron Davis, Allan Costabile, Josh Faulks, Travis Faulks, Victor Costabile.


Division One 2009

Brent Wilson, Jed Waters, Jeremy Winner, Daniel Vardareff, Sam Bell, Ben Christiansen, Paolo Cicero, Jason Zakara, Pete Giraldi, Hanna Ayoub, Al Gynes
Travis Faulks, Frank Timpano, Peter Lukin, Dante DeGori, Dave Bone, Alan Appleby, Michael Perre, Daniel Lewis.

Division One Grand Final Winners 2009


Women’s Team 2009

Youth Grade 2009

BRFC2009Youth

Dom Vardareff, J McCreary, P Lukin, D Vardareff, J Waters, C Dunning, D Simpson, M Stewart, B Innes, B Wilson,
L Buckley, R Trevor, M Scott, B Riordan, T Faulks, J Buckley, S Dallas.

 


First Grade 2008

2008-firstgrade

Back Row: L. Buckley, P. Zubcic, J. Winner, R. Appleby, M. Clark, B. Wilson, M. Brown, J. North
Front Row: P. Neira, F. Timpano, T. Faulks, D. Lanyon, J. Faulks
Absent: J. Miranda (coach), T. Worthington, C. Worthington, R. Aguilera

Reserve Grade 2008

2008-reservegrade

Back Row: T. Neimeir, D. Vardareff, P. Cicero, A. Appleby, G. Harrigan, B. Zentrich, M. Costabile, Dom Vardareff, D. Jedrzejczak, B. Christiansen (coach)
Front Row: L. Buckley, R. Losco, D. DeGori, P. Zubcic, P. Mercadante, H. Ayoub, J. Tolson 
 

Youth Grade 2008

2008-youthgrade

Back Row: T. Long (manager), Dan Vardareff, J. Nikolovski, Dom Vardareff, A. Zentrich, B. Innes, P. Burriel, G. Ayoub, M. Costabile, D. Merola (coach)
Front Row: J. Storey, A. Oliver, B. Bruning, A. Court, L. Buckley, D. Simpson, J. Osman, J. Tolson
 
 
 
 
Club Photo 2008

 
Club Photo 2007

2007-club-photo

Back Row: G. Vardareff, H. Ayoub, D. Masters, J. North, P. Zubcic, P. Scott, T. Burcher, S. Bell, M. Brown, D. De Gori, D. Vliestra, J. Faulks, R. Losco, D. Lewis
3rd Row: J.Jackson, B. Christiansen, M. Lawrence, P. Cicero, B. Lidden, J. Fleming, A. Appleby, M. Clark, M. Gatwood, R. Appleby, J. Winner, D. Jedrzejczak, B. Wilson, A. Oliver, G. Masters
2nd Row: D. Faulks, D. De Santis, P. Niera, A. Lackenby, L. Buckley, J. Miranda, B. Bruning, T. Niemeier, T.Brown, P. Mercadante, J. McCoy, S. Oliver, M. Vescio
Front Row: J. Oliveira, A. Davis, B. Bartlett, T. Faulks, B. Riordan, B. Brown, M. Scott, B. Zentrich, T. Worthington, P. Dallas

First Grade 2007

2007-first-grade

Back Row: J. Winner, T. Worthington, R. Aguilera, G. Harrigan, J. Faulks, M. Clark, J. North, R. Appleby
Front Row: Joao Olivera, T.Faulks, A. Davis, D. Vlietstra, D. Masters, R. Losco
Absent: J. Miranda (coach)

Reserve Grade 2007

2007-reserve-grade

Back Row: R. Losco, A. Appleby, S. Bell, D. DeGori, F. Cicero, B. Christiansen, M. Brown, D. Lewis, D. Jedrzejczak, B. Bruining
Front Row: A. Hawke, D. Lanyon, P.Neira, T. Faulks, B. Brown, P. Mercadante, B. Bartlett
Lying Down: B. Riordan 
 

 

Youth Grade 2007

2007-youth-grade

Back Row: B. Lidden, M. Lawrence, T.Brown , A.Oliver, B.Zentrich, P. Zubcic, M. Gatwood, M. Scott, B. Wilson, S. Oliver (coach)
Front Row: B. Riordan, F. Timpano, B. Bruining, Appon, H. Ayoub, T. Niemeier, A. Tobia

First Grade 2006

2006-firstgrade

Back Row: J. Faulks, J. Winner, M. Clark, B. Levai, R. Losco, M. Brown, D. Vlietstra
Front Row: D. Lanyon, A. Davis, T. Faulks, M. Aguilera, D. Lewis, Julio Miranda (Coach)
Absent: Jose Miranda, J. North

Reserve Grade 2006

2006-reservegrade

Back Row: N. Mineeff (coach), G. Harrigan, G. Hughes, J. Fleming, R. Appleby, R. Losco, A. Appleby, B. Christiansen, P. Dallas (manager)
Front Row: J. Mann, D. Rowe, P. Neira, D. DeGori, B. Bartlett, T. Machan, D. Masters
Absent: D. Jedrzejczak, Wayne Hermann

Youth Grade 2006

2006-youthgrade

Back Row: P. Mercadante (manager), Alex Miranda, Tim Brown, K. Bannell, J. Cooper, Elliott Borst, M. Gatwood, S. Bell, Adam Tobia, D. Jedrzejczak (coach)
Front Row: Vince Allen, A. Oliver, A. Oliva, J. Tolson, B. Riordan, M. Lawrence
Absent: B. Bruning, M. McCoy

First Grade 2005

2005-firstgrade

Back Row: Glen Smede, Michael Devenney, Pablo Niera, Sam Bell, Glen Harrigan, Matt Franklin
Front Row: Aaron Davis, Travis Faulks, Sam Tooley, Joshua Faulks, Danny Vlietstra
Absent: Dave Devenney (Coach), Alan Appleby

Reserve Grade 2005

2005-reservegrade

Back Row: Troy Funnell, David Jedrzejczak, Ben Christiansen, Simon Vutich, Daniel Lewis, Aaron Mott (Coach)
Front Row: Paolo Mercadante, Dante De Gori, D. Carboni, Umberto Sorrentino, Michael Senatore , Jean-Paul Bassett
Absent: Robert Appleby

Youth Grade 2005

2005-youthgrade

Back Row: Julian Lenzo, John Mann, Glen Harrigan, Joel Vardareff, Hanna Ayoub, Nathan Kondakis
Front Row: Alex Radisich, Girgin Gurkan, Drew Lanyon, George Ayoub, G. Girgin, Jonathon Ortega
Absent: Baskin Bostanci (Coach)

First Grade 2004

2004-firstgrade-away

Back Row: Harry Sattin (Coach), Mark Borg, Des Giraldi, Jeff North, Daniel Garcia, Adam Hughes, Justin Pasfield, Andrew Kondakis, Vince Desantis (Manager)
Front Row: Julio Miranda(Captain), Icko Atanososki, Ric Aguilera, Marino Ugonotti, Damien Desantis
Absent: Matt Ryan, Danny Vlietstra, Fabio Macolino, Joshua Quirk, Glen Smede

Reserve Grade 2004

2004-reservegrade-away

Back Row: Dave Taylor, Joshua Sak, Matty Miller, Alan Appleby(Captain), Ben Christiansen, Luke Dean, David Jedrzejczak, Daniel Brsakovski, Luke Rowles, David Faulks (Manager), Baskin Bostanci (Coach)
Front Row: Daniel Lewis, Joel Lidden, Travis Faulks, Travis Machan, Miguel Aguilera, John Koumakis, Alex Sirijovski
Absent: Joshua Faulks, Paul Sartor

Youth Grade 2004

2004-youthgrade-away

Back Row: David Jedrzejczak (Manager), Michael Perre, Pete Giraldi, Paul Cicero, Chris Todd, John Mann, Daniel Rowe, Glen Harrigan, Daniel Beer, Nathan Kondakis, Richard Hart (Coach)
Front Row: Andrew Steinmann, Simon Young, Sam Vescio, Andrew Debernardi, Hanna Ayuob, Sam Bell (Captain)
Absent: Mark Debernardi

First Grade 2003

2003-firstgrade

Back Row: Vince DeSantis (Manager), Jason Zakara, Julio Miranda, Glen Smede, Paul Jones, Jeff North, Ricardo Aguilera, Harry Sattin (Coach)
Front Row: Andrew Kondakis, Simon Watts, Danny Vlietstra, Josh Faulks, Daniel Garcia, Jose Miranda
Absent: Robert Appleby, Oliver Sekuloski

Reserve Grade 2003

2003-reservegrade

Back Row: Richard Hart (Assistant Coach), Travis Machan, Matthew Miller, Daniel Lewis, Jean-Paul Bassett, Oliver Deluski, Luke Rowles, Ben Christiansen, David Jedrzejczak, Dave Taylor, Alan Appleby (Manager)
Front Row: Derek Morton (Coach), Daniel Perre, Paul Lynham, Joel Lidden, Paolo Mercadante, Travis Faulks, Dante DeGori, Miguel Aguilera
Absent: Fabio Raschilla, Micheal Vecsio, Matt Bell

Youth Grade 2003

2003-youthgrade

Back Row: Ron Sattin (Coach), Hannah Ayoub, Sam Bell, Jason Barbaro, Adam Perre, Paul Cicero, Thomas Goor, Pete Giraldi, Michael Perre, Andrew Debernardi, Leno Leone (Manager)
Front Row: Daniel Sartor, Chris Moses-Zahar, Matthew Debernardi, Chris Todd, Paul Sartor, Damien De Santis, Sam Vescio
Absent: Lawrence Norris

2002 – First Grade

2002-firstgrade

Back Row: Rhys Lahy, John Demasi, Daniel Vliestra, Robert Appleby, Glenn Smede, Danny Ristevski, Kane Maccabei, Daniel Garcia, Ray Poletta (coach)
Front Row: Jason Zakara, Antonio D’Amico, Victor Costabile, Joshua Sak, Jamie Closs, Dean Sprecian

2002 – Reserve Grade

2002-reservegrade

Back Row: Vince De Santis (manager), Darren DiFazio, Benedict Christiansen, Allessandro Ioppolo, Robert Appleby, Luke Rowles, Alan Appleby, Andrew Kondakis, Harry Sattin (coach)
Front Row: Fabio Raschilla, Daniel Perre, Michael Vescio, Travis Faulks, Dave Taylor, Peter Lukin

2002 – Youth Grade


2001 – First Grade

2001-firstgrade

Back: David Bone, Scott Wells, Dom Cario, Glen Smede, Darren DiFazio, Jock Morlando (coach)
Middle: Allessandro Ioppolo, Daniel Shwarzer, Jason Zakara, Kane Maccabei, Victor Costabile, Isko Anatososki, Daniel Vlietstra, Joe Bruni
Front: David Cuda, Frank Barila (Jnr), Frank Barila (Chich), Frank Barila
Absent: Tom McCulloch, John Carusi

2001 – Reserve Grade

2001-reservegrade

Back: Frank Ruiz (coach), David Bone, Baskin Bostanci (c), Antony Conte, Dom Cario, Robert Appleby, Joel Lidden, Daniel Clarke, Arthur Kinnas, Richard Hart (coach)
Front: Michael Vescio, Travis Faulks, Ben Christiansen
Absent: Umberto Sorrentino, Garth Morton

2001 – Youth Grade

2001-youthgrade

Back: Richard Hart, Andrew Kondakis (c), Ray Poletta (coach), Leno Leone (manager), Allessandro Ioppolo, Brad Chilby, Daniel Garcia
Middle: Bernie Payne (strapper), Peter Lukin, Adam Sartor, Paul Sartor, David Iera, Massimo Ioppolo, Matt Miller, Micheal Perre, Adam Perre
Front: Chris Moses, Dave Jedrzejczak
Absent: Mathew Bell, Andrew Perre

2000 – First Grade

2000-firstgrade

Back: Daniel Vlietstra, Jason Zakara, John Danzo, Jock Morlando (player/coach), Dino D’Amico
Middle: Dante DeGori, Merino Ugonotti, Andrew Ferri, Sam Tooley, Domonic Cario(c), Jeff North, David Scozzafava
Front: Vito Gaudiosi, Peter Lukin (youth grade)
Absent: Glen Smede, Tom McCulloch

2000 – Reserve Grade

2000-reservegrade

Back: Dennis Starcic, Garth Morton, Dante DeGori, Antony Conti, Frank Ruiz (coach), Allessandro Ioppolo, Robert Appleby, Alex Villella, Michael Vescio, Frank Crappis, Travis Faulks
Front: Umberto Sorrentino, Josh Faulks, Baskin Bostanci (captain), Joel Lidden
Absent: Alan Appleby, Aaron Davis, Fabio Raschilla, Stuart Gatt, Daniel Clarke

2000 – Youth Grade

2000-youthgrade

Back: Michael Senatore, Andrew Perre, Ray Poletta (coach), Michael Gaspari, Peter Lukin, Chris Moses, Andrew Kondakis(c), Matt Bell, Andrew Bastianon, Eddy Hewson (manager), Robert Perre, Massimo Ioppolo
Front: Joseph Ugonotti, Adam Mullhall, Ben Christiansen, Ryan Bloxsom, Dave Jedrzejczak, Paul Sartor
Absent: Joel Vardareff, David Bone

1998 – BRSC Reserve Grade League Champions and Grand Final Winners

1994 – Club Photo

1994-team-photo

1993 – Club Photo

1992 – First Grade

Back Row – Matt Horsley, Strapper-Kim Hannington, Craig Veney, Glen Kearton, John Krajnovic, Graham Lovett, Andrew Naylor, Coach-Dave Naylor, Strapper-Glen Forbes
Front Row – Manager – Steve Naylor, Matthew Ward, Mark Duffy, Danny Veliestra, Greg Yeaman, Peter O’Brien, Richard Peel.

1992 – Reserve Grade

1992 – Youth Grade – Kass Cup

1992-u19-kass-cup

Back: Ralph Palermo, John Demasi, Lou, Shane Frankham, Brad Screen, Adam Rowles, Mark Forte, Jason Zakara, Paul Screen, Matt Franklin, John Walker (coach)
Front: Tim Pulsford, Phil Saunders, Josh Faulks, David Bone, Shane Brown, Rodney Thew, D. Merola

1991 – First Grade Grand Final Winners


1991 – First Grade Mad Monday

1991 – Reserve Grade

1991 – Youth Grade

1991-youthgrade
Back: John Walker (coach), Paul Screen, Mark Forte, Adam Clarke, Dean Jones, Jason Zakara, -, Ray Screen (manager), Matt Franklin
Front: Rodney Thew, Shane Frankham, Tim Pulsford, Andrew Sweeney, Brad Screen, Kane North, Phil Saunders

1989 – First Grade


1989 – Youth Grade


1984 BRSC Reserve Grade

1973 BSFC First Grade


1972 BSFC First Grade

1961 BSFC First Grade

1957 – Sydney Cup Winners

1957brscsydneycupwinners

1957 – First Grade

1957firstgrade

1957 – Reserve Grade State Premiers

 


back: Manager  Tom McWaters, Terry Branigan, John Ward, Stan Richardson, ? , Coach Jim Frame
middle: Ned Sandona, Alan Walton, Harry Classan, Mike McPake,  ?
front: Alex Millen, Brian Jones, Tony Evans

1956 – Unknown Grade

1956-unknowngrade
Back Row: Jack Screen (Man.), Peter Chapman, Thomas Rankin, Robert Rankin, Samuel Ward (Coach)
2nd Row: Alex Caschenko, Graham Kelly, John Kirkpatrick
Front Row: Richard Bell, D. Kello, Jack Screen, Douglas Davison, Ronald Morgan
 
 
1943 – First Grade

1943 BRFC Team Picture

Back: W Cram, L McCann, R McKinnon, C Coupe, M Barwise and N Barwise;
Front: W Tolson, R Henson, A Miley, K James, & F Dal Santo;
Mascot: Brian Wellington.

1939 – First Grade


1937 – First Grade

1937-firstgrade Back Row: James “Judy” Masters, Ronald McKinnon, Louis Johnston, Alan Hogarth, Stuart Keenan, Garfield Wills, Edward Parker (Med.)
2nd Row: Joe Dalsanto, Angelo Bianchetto, Robert Barwise, Richard Johnston (Man.), Harry Johnston, James Keenan, Norman Tolson
Front Row: Judy Masters (Mascot)

 

 

 

 

1932 – First Grade

1932-firstgrade
Back Row: Eric James, ? Masters, ?, ? Johnston, R. Hogg
2nd Row: J. Parker, ?, ?
Front Row: Arthur McMahon, Dave Ward, ?, Joe Scarlett, Tom Thompson

1931 – Youth Grade

1931-youthgrade-u18s
Under 18′s Team
2nd Row: W. Killkelly, W. Compton, G. Richardson, W. Phillips, J. Rhodes, G. Hutchinson, M. Phillips
Front Row: W. Cook, J. Morgan, E. Cockburne, P. Brodie, F. Hurt
 
 
1930 – Reserve Grade
 

1928 – Balgownie Rangers Versus Pyrmont

Referee29.8.1928 BRFC Vs Pyrmont

1928 – Reserve Grade

Front Row (left to right): George Higgins, Joe Morgan, Bill Morgan, Mick Blackburne, Frank Hurt

Middle Row (left to right): John Robinson, Sam Ward, Tom Green

Back Row (left to right): Bill Campbell, Tom Beecham, Pat Parker, Jack Rhodes

1927 – First Grade
Goals For: 78 – Goals Against: 40
Winners: Tooth Cup – Championship Cup: Metrop-Illawarra Comp. – Finalist Premiership
1927-firstgrade
Back Row: Management Committee: C. Booker, W. Druce (Treasurer), W. Dixon, W. Dobinson, W. Lithgow
2nd Row: W. Evans, P. Hunter, R. Bowman, R. Duff, R. James, H. Ward, S. Learmonth, H. Masters, A. McMahon
Sitting: T. Thompson, N. Swan, Judy Masters (Capt), R. Johnston (Pres), T. A. Langridge (Trainer), W. Johnson (Vice Capt), J. Scarlett, J. Parker
Front Row: R. Mans, F. Smith – Absent: J. Suddick

1925 – NSW Team Versus English Touring Team

1925 – NSW Captain Judy Masters and England’s Len Graham “Coin Toss”
Judy Masters NSW Team vs England from Referee 3.6.1925
 
 
 
1925 – Reserve Grade
1925-reservegrade
BALGOWNIE SECOND TEAM – A Great Acheivment
To win the premiership, this team had to defeat many high ranking teams. To defeat Balgownie’s No. 1 team one goal to nil was an upset hard to beleive. It contained five state players, three of whom played for Australia. A great honour for captain Gordon Harvey who could never get selected for the top club team.
Back Row: C. Edwards, R. James, A. Auchterlonie, L. Maters, R. Grant, E. James
Middle Row: G. Waters, W. Beaumont, C. Booker, F. Roberts
Front Row: W. Dryburgh, H. McDonald, G. Harvey, J. Harris, L. Fitzgibbons

1925 – First Grade

1925-firstgrade
Back Row: W. Dixon, W. Johnston, P. Hunter, W. Druce, D. Learmont, D. Ward, G. Scadding, D. Duncombe
Middle Row: W. Dobinson, H. Johnston, J. Masters, W. Lithgow, A. McMahon, T. Thompson, R. Johnston
Front Row: J. Parker, W. Adie, Merle Masters (mascot), H. Masters, J. Scarlett

1923 – Unknown Grade1923-unknowngrade
Back Row: Nevil Rudlan, John Crowther, Charlie Easterbrook
Middle Row: Robert Scarlett, Adam Murdock, Jack Chapman
Front Row: James Chapman, Len Bennett, Jean Wilkes, Edward Parker, Jack Upton
 
 

 

1923 – NSW
1923-nsw
J. Boyle
H. Spurway, J. Muir, J. Cram, D. Rees, T. Oliver
W. Johnston, H. Winter, D. Ward, J. Gilmore
Judy Masters, A. Creighton, W. Cunningham, G. Storey, A. Veigal
D. McLaughlan

1921 – First Grade & Supporters
1921-firstgrade2

Top Row: Herb Masters, Tom Batey, Peter Hunter
Middle Row: Scotchy Learmont, Scamp Johnson, Dick Johnson, Hilly Johnson
Front Row: George Guest, Dave Ward, Judy Masters, Tommy Thompson, Arther McMahan

1921 – First Grade
1921-firstgrade

Top row: W. Dixon (Manager), Herb Masters, Tom Batey, Peter Hunter, Wadie (Trainer)
Centre row: “Scothcy” Learmonth, W. Johnston, Richard Johnston, “Hilly”. Johnston (Captain)
Front row: George Guest, Dave Ward, Judy Masters, Tommy Thompson, Arthur Mc Mahon.

1913 – First Grade

1913-firstgrade

Back Row: E. Gill, W. Adie, M. Bell, J. McMahon, P. Davis, W. Johnston, M. Phillips, J. Hall, A. Sharples
3rd Row: J. O’Dowd, A. Masters, B. McMahon, B. O’Neill, A. Murray, L. Appleby, T. Thompson (man.)
2nd Row: R. Johnston, C. Masters, J. Rhodes
Front Row: C. Murray, J. Compton, B. Murray, J. Masters, S. Blake

1912 – 5-a-side

1912-fiveaside

5 A SIDE COMPETITION
Back Row: A McMahon, T. McMahon, C. Bell, C Masters, H Masters
Front Row: Judy Masters, J. rhodes, C. Murray

1912 – 4th Grade

1912-4thgrade

 
1911 BRFC vs Powerful in Gardiner Cup Semi Final
BRFC vs Powerful 1911
 
1907 – First Grade
1907-firstgrade
Top Row: Thomas Rhodes (Sen), Thomas Screen, William Masters, Jack Cram, John Burrel, William Compton, Thomas Thompson
Middle Row: Ben Green, Thomas Rhodes, Jack Rhodes
Front Row: James Campbell, Robert Masters, Alex Masters, Charlie Rhodes, Edward Hayman
1905 – First Grade – South Coast
1905-firstgrade-south-coast
Top Row: S. Lynch (NSW Sec), J. Fielding, J. Drain, J. Craig, J Richards (coach)
Middle Row: P. Bonner (Sec), B. Murray, W. Pallier, C. Masters, T. Thompson (Man)
Front Row: W. Acres, C. Jones, A. Jones, A. Oldfield, B. Murphy
1898 – Reserve Grade
1898-reservegrade
Top Row: J. McDonald, T. Figtree, T. Ward
Middle Row: W. Logan, ?, ?, ?
Front Row: E. James, E. Green, R. Barwise, R. Vardy, ?

1898 – First Grade

1898-firstgrade
Back Row: J. Armstrong, C. York, C. Campbell, J. Campbell, J. Fitzgibbons
Middle Row: P. Hunter, T. Thompson, J. Syms
Front Row: F. Figtree, R. Vardy, M. Fitzgibbons, R. Campbell, T. Figtree

1896 – Reserve Grade
1896-reservegrade

BALGOWNIE SECOND TEAM – Winners of the Association Medal
Back Row: T. Cook (Hon Pres), W. Logan (Sec), T. Ward (Capt), E. Figtree, E. Green, Ald. H. Murdock
Middle Row: G. Shaw, E. Armstrong, J. Green, J. Hughes
Front Row: T. Dixon, G. Devers, R. Barwise, W. Chapman, M. Greentree

1896 – First Grade
1896-firstgrade

Top Row: Tom Cook (hon. pres.), Charlie York, Charlie Campbell, Jim Campbell, Harry Murdoch (pres.)
Middle Row: Bill Logan, Peter Hunter, Tom Thompson (capt.), Jimmy Syms, Bill Shaw
Front Row: Bob Vardy, Mick Fitzgibbons, Bob Campbell.

1895 – First Grade

1895-firstgrade
Balgownie Rangers Football Club, Premiers 1895 & 1896
Top Row: Tom Cook (hon. pres.), Charlie York, Charlie Campbell, Jim Campbell, Harry Murdoch (pres.)
Middle Row: Bill Logan, Peter Hunter, Tom Thompson (capt.), Jimmy Syms, Bill Shaw
Front Row: Bob Vardy, Mick Fitzgibbons, Bob Campbell.

1891 – First Grade

1891-firstgrade


4 Comments »

  1. Comment by Roslyn Johnston Holmes — August 8, 2013 @ 10:19 pm

    Thank you for posting such wonderful photos of my soccer family, Walter, Richard, and my Dad Harry Johnston. As I haven’t many photos of my great grandfather and grandfather it’s wonderful to see them included in this history of the Balgownie Rangers. Thanks so much.

    Roslyn Johnston ( Holmes)

  2. Comment by grahame edwards — July 3, 2015 @ 10:35 am

    Brilliant
    Not only am I in photos
    So is my grand father

  3. Comment by Bob Ward — February 5, 2016 @ 12:42 am

    FAntastic photos. I was at balgownie for only a short while in 1974/75 and then moved onto mooralbark Melbourne.I was wondering if they was any photos around that time.I remember playing a few games. Great if you can help.

  4. Comment by Leanne Pritchard — August 22, 2016 @ 9:42 am

    What wonderful photos! My great-grandfather, Charlie Rhodes, is pictured here, along with his two brothers, and their father. They were miners from Yorkshire, UK..
    I now have a son who is soccer-mad, and I was so grateful to be able to show him this photo. Thanks for this great page.

Leave a comment

*